Ana Sayfa
» Hakkımızda
» İlaçlama yöntemleri
» Fare ilaçlama Yöntemleri
» Zararlılar
» Belgelerimiz
» İletişim
2. ilaçlama periyodik ilaçlama

 

PERİYODİK İLAÇLAMA VE   ÖNEMİ
 
 Bilindiği  üzere   haşereler  devamlı   üreme özelliği  olan  ve  21  gün ara ile  yumurta  bırakma  özelliği  taşıyan  canlılardır. İlaçlama  sonrası  her ne kadar  ortamdaki  haşere  böcek  sorunu  o an için  çözülmüş olsa  bile , ileriye dönük tehlike devam etmektedir. Ölen haşerelerden arta   kalan yumurtalar ve  larvalar için  ilaçlama  hizmetinin devamlı yapılması  gerekmektedir.  İlaçlama hizmeti sonrası ortamdaki zararlıların ölmesinin akabininde ,haşereler biyolojiközellikleri bakımından yumurtalarını ortama bırakırlar.Haşere  yumurtaları  biolojik özellikleri  bakımından çok güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.  yumurta dokusu  kabuğu tarafından  dış  dünyadan gelecek  zararlara karşı larvayı  korumaktadır.Yumurta  zarı ve dokusu  kuluçka  halindeki  haşereyi  çoğu kimyasal ve fiziksel zararlara karşı koruyabilecek  yapıda  olmaktadır. Bu şekilde  kuluçka halindeki haşere  yumurtalarının ,  doğaya tekrar yeni  bir jenerasyon  bırakması  muhtemeldir. Sonuç olarak kuluçka  dönemi  bittikten sonra  , haşereler zarı  parçalayıp hayata geçmektedir. Yeni dünya ya gelen bu zararlılar henüz Ergin hale  gelmeden , yavrulama kabileyeti kazanmadan ilaçlama  hizmetinin  tekrar  yapılması  gerekmektedir. Yavru haldeki  yeni doğan  haşerelere  karşı yapılan  2. ilaçlama  hizmeti  sonucu , 1. Jenerasyonun  ilaçlama  sonrası  bırakmış olduğu yumurtalardan doğan 2. Jenerasyondaki yavru haşereler yok edilmiş olmaktadır.2. Jenerasyondaki haşereler henüz  ergin hale ve üreme  kabiliyeti  kazanmadan  ilaçlanmasıyla haşere problemi ve haşerelerin yumurta bırakma problemi tamamen ortadan kalkmış olmaktadır.Bundan sonraki gereken  hizmet ise periyodik ilaçlama hizmetinin devam etmesidir.Ortamda haşere problemi olmasa bile ,haşerelerin ürememesi için devamlı ilaçlama hizmetinin yapılması gerekmektedir. Haşereler her zaman ortamlarda üremeye hazır ve çok çabuk  çoğalan canlılardır.  Herhangi bir ortama  herhangi bir gıda ,çöp,atık,eşya veya başka bir canlının hayvanın üzerinde taşınma yolu ile gelebilmektedirler .Haşereler yoğun üreme noktaları ve kaynakları olan wc, lavabo, kanalizasyon gibi yerlerdende yol alarak ortama hemen ulaşabiller.Düzenli ilaçlama yapılmayan yerlerde haşere problemi olma ihtimali her zaman çok yüksektir. Çünkü haşereler zincirleme bir üreme döngüsüne sahip olup ,yapılan bilimselaraştırmalar sonucu bir çift hamaböceğinden 1 yıl boyunca toplam 35000 hamaböceği  üreyebilmektedir.  
 
  
   İLAÇLAMA  HİZMETİ  
                   
    
İLAÇLAMA HİZMETİ  SONRASI  ORTAMDAKİ  HAŞERELE  SORUNU  GİDERİLMİŞTİR.   SONRASINDA   ÖLEN HAŞERELERİN  DOĞAYA  YUMURTALARINI  BIRAKMALARI   GÖZÜKMEKTEDİR.
 
            
HAŞERELERDEN   ARTA KALAN  YUMURTALAR   VE   21  GÜNLÜK  KULUÇKA  DÖNEMLERİ 
   
 
 İLAÇLAMA HİZMETİ  (  21  GÜN  SONRA )  
 
 
YUMURTALARDAN ÇIKAN YAVRU HAŞERELER . HENÜZ ERGİN  DURUMA ERİŞMEDİKLERİ İÇİN YAVRULAMA KABİLEYETİ KAZANMAMIŞLARDIR. İLK İLAÇLAMADAN 21  GÜN  SONRA  OLAN KULUÇKA  DÖNEMİNDEN HEMEN SONRA  YAPILAN İLAÇLAMA SONRASI  YAVRU HAŞERELER  YUMURTA BIRKAMADAN  YOK OLMUŞ OLURLAR. ORTAMDA  HAŞERE  VE   TEKRAR ÜREMEYE SEBEP OLACAK  YUMURTA  SORUNU  YOK DEİLMİŞ OLUNUR. 
 
                                                       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ankara ilaçlama firmaları 
ankara ilaçlama şirketleri 
ikinci ilaçlama hizmeti

21 gün ara ile  2. kez yapılmaı gereken  haşere  böcek  ilaçlaması 

neden ikinci kez ilaçlama yapılmaladır ?
Etiketler: ikinci ilaçlama 21 gün ara ile böcek ilaçlaması ,

Tüm Hakları Saklıdır.
© 2012

interpratik